Fipron spot on cat

Kód: 9129
€5,95 €4,96 bez DPH €5,95 / 0.5 ml
Skladom (6 balenie)
Môžeme doručiť do:
18.7.2024

Spot-on pro mačky. Ochrana proti blchám až na 5 týdňov, proti švoliam a kliešťom až 3 - 4 týždne.

Balene: 1 jednodávková tuba (0,5 ml)

Detailné informácie

Podrobný popis

Indikácia: Liečba a prevencie napadnutia mačiek:

  • blchami (Ctenocephalides felis) a s tím spojenými alergiami na blšie pohryznutie (FAD) u mačiek
  • kliešťami (Ixodes spp., Rhipicephalus spp.)
  • švolami (Felicola subrostratus)

Kontraindikácia: Vzhľadom k absencii údajov neaplikujte mačatám mladším ako 8 týždňov a/alebo vážiacim menej ako 1 kg. Nepodávať chorým zvieratám (celkové ochorenie, horúčka) a zvieratám v rekovalescencii. Nepodávať králikom - môže dôjsť k závažným reakciám až úhynu. Nepoužívať v prípade precitlivenosti na liečivú látku alebo na niektorú z pomocných látok.

Nežiadúce účinky: Ak dôjte k olíznutiu, môže sa objaviť krátkodobé slintanie. V rámci veľmi vzácnych nežiadúcich účinkov boli po ošetrení zaznamenané prechodné kožné reakcie v mieste aplikácie (alopécia, pruritus, erytém, tvorba šupiniek) a celkové svrbenie alebo vypadávanie srsti. Výnimočne boli zaznamenané hypersalivácia, reverzibilné neurologické symptómy (hyperesthesia, depresia, nervozita), vracanie alebo dýchacie problémy. V mieste aplikácie se môžu objaviť kozmetické vady (zlepená srsť, biele depozity). Vyvarujte sa predávkovaniu. V prípade pretrvávajúcich nežiadúcich účinkov vyhľadajte pomoc veterinárneho lekára. 

Obsah liečivých a ostatných látok: 1 tuba (0,5 ml) obsahuje: Liečivá látka - Fipronilum 50 mg. Pomocné látky - Butylhydroxyanisol (E 320) 0,10 mg, Butylhydroxytoluen (E 321) 0,05 mg. Číry žltý až žltozeleno zafarbený roztok pre nakvapkanie na kožu - spot-on.

Spôsob podania: nakvapkaním na kožu – spot-on. Tubu držte hrdlom hore a niekoľkokrát poklepte na hrdlo prstom. Opatrne odlomte špičku krútivým pohybom. Rozhrňte srsť zvieraťa medzi lopatkami tak, aby byla viditelná koža. Hrot pipety priložte na kožu a niekokokrát stisnite tubu tak, aby sa celý obsah tuby vyprázdnil priamo na kožu.

 Dávkovanie:
Aplikujte 1 tubu o obsahu 0,5 ml na kůži mezi lopatky. Minimálna doba medzi dvoma aplikáciami 4 týždne. Jedna dávka zaistí ochranu proti napadnutiu blchami po dobu až 5 týždňov. Prípravok chráni proti kliešťom po dobu 3 až 4 týždňov. V prípade alergickej dermatitidy zpôsobenej blchami Ctenocephalides felis sa doporučuje opakovať aplikáciu v 4-týždňových intervaloch.

Ochranná lehota: Nie je určené pre potravinové zvieratá.

Zvláštne podmienky skladovania: Skladovať mimo dosahu detí. Tento veterinárny liečivý prípravok nevyžaduje žiadne zvláštne teplotné podmienky skladovania. Skladujte prípravok v pôvodnom obale, aby bol chránený pred svetlom. Skladujte v suchu. Nepoužívajte po uplynutí doby použitelnosti uvedenej na krabičke po EXP. Po otvorený je určené k okamžitej spotrebe.

Zvláštne upozornenie: 

Zvláštne opatrenie pre použitie u zvierat: 
Zabráňte kontaktu prípravku s očami zvieraťa. Je dôležité zaistiť aplikáciu prípravku na také miesto, z ktorého si ho zviera nemôže zlízať, a tiež zabrániť vzájomnému olizovaniu zvierat. Prípravok aplikovať len na povrch kože. Nepodávať perorálne nebo parenterálne. Vyhnúť sa podániu prípravku na sliznice (do očí, nozdier, na sliznice genitálie a do miest poranenia kože). V prípade výskytu bĺch je vhodné súčasné ošetřenie ostatných zvíerat v domácnosti ektoparaziticidmi. Kúpanie/šampónovánie zvieraťa sa nedoporučuje behom 2 dní po aplikácii a tiež kúpanie častejšie než jedenkrát v týždni. Niektoré kliešte sa môžu po ošetření prichytiť, ale sú usmrtené do 24-48 hodín po aplikácii. K tej obvykle dochádza pred maximálnym napitím kliešťa, čo minimalizuje, ale nevylučuje riziko prenosu transmisivních ochorení. Blchy z domácích zvierat často zamorujú zvieracie prepravky, miesta, kde zviera spí a odpočíva, ako sú koberce a domáce vybavenie, ktoré treba v prípade masívneho napadnutia a na začiatku ochranných opatrení pravidelne ošetrovať vhodnými insekticídmi a čistiť pomocou vysávača.

Zvláštne opatrenia určené osobám, ktoré podávajú veterinárny liečivý prípravok zvieratám: 
Ľudia so známou citlivosťou na fipronil alebo na niektorú z pomocných látok by sa mai vyhýbať kontaktu s prípravkom. Zabraňte kontaktu prípravku s prstami. V prípade kontaktu si umyte ruky mydlom a vodou.
Tento prípravok môže spôsobiť podráždenie slizníc a očí. Preto zabráňte kontaktu prípravku s ústami a očami. V prípade náhodného zasiahnutia očí ich dôkladne vypláchnite vodou. Ak podráždenie pretrváva, vyhľadajte lekárarsku pomoc a ukážte príbalovú informáciu alebo etiketu praktickému lekárovi. Nemanipulujte s ošetrenými zvieratami a zamedzte deťom hru s nimi, pokiaľ miesto aplikácie nezaschne. Doporučuje sa proto neošetrovať zvieratá behom dňa, ale v podvečer  a nedovoliť čerstvo ošetreným zvieratám spať s ich majiteľmi, najmä s deťmi. Behom aplikácie prípravku nefajčite, nepite ani nejedzte. Po použití si umyte ruky.

Dalšie opatrenia:
Fipronil môže mať nežiadúce účinky na vodné organismy. Mačkám by nemalo byť dovolené plávať vo vodných tokoch po dobu 2 dní po ošetrení. Prípravok môže mať nepriaznivý vplyv na natrené, lakované alebo iné plochy v domácnosti alebo vybavení bytu.

Kotnosť a laktácia:
Bezpečnost bola overená u chovných a kotných mačiek a u mačiek v laktácii, ktorým bola niekoľkokrát podaná trojnásobná odporučenej dávky. Prípravok môže byť podaný chovným, kotným ale aj mačkám v laktácii.

Interakcie s inými liečivými prípravkami a iné formy interakcie: nie sú známe.

Predávkovanie (symptómy, prvá pomoc, antidota): Laboratórne štúdie potvrdily bezpečnosť pre cieľový druh zvierat. Laboratórne štúdie boli vykonávané na mačatách (8 týždňových) a na mačkách o hmotnosti cca 1 kg. Podaná dávka bola päťkrát vyššia než doporučená dávka. Štúdie nepreukázali žiadne nežiadúce účinky. Riziko výskytu nežiaducich účinkov se môže v prípade predávkovánia zvýšiť, preto by zvieratá mali byť vždy ošetřené pipetou správnej veľkosti, zvolenou podlľa hmotnosti zvieraťa.

Zvláštne opatrenia:
Vzhľadom k potenciálnemu napadnutiu miesta obývaného zvieratmi blchami je potrebné pravidelne dezinfikovať prostredie vhodným insekticidom.
S ohľedom na riziko možnej rezistencie parazitov na účinnú látku a s tým spojené zníženie účinku terapie by mali byť dodržované následujíce pravidlá zaobchádzania s ektoparazitikami:
- vyvarujte sa príliš častému a opakujúcemu sa užívaniu ektoparazitík rovného druhu
- dodržujte stanovené dávkovanie a dávkovací režim. Prípravok podávajte v dávkach doporučených výrobcom, aby bol zaistený optimálny terapeutický účinok.

Iba pre zvieratá.

ČÍTAJTE POZORNE PRÍBALOVÚ INFORMÁCIU

 

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: